SPEKTAKL „ROMANCA”, JACEK CHMIELNIK, REŻ. DARIUSZ MAJCHRZAK

29 października 2021 Wyłączono przez CKGdynia

Od 1986 r. była wystawiana 18 razy w Polsce i 3 razy za granicą, stając się tym samym jedną z najpopularniejszych polskich sztuk współczesnych. Jacek Chmielnik napisał rewelacyjną sztukę na kanwie historii miłosnego trójkąta, który pochłonął młodego szlachcica Lorenzo, piękną Biankę i Euzebia. Romanca to szalona komedia z nieoczekiwanymi zwrotami akcji i ukrytą intrygą w tle.

Jacek Chmielnik

Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dramaturg. Występował w Teatrze Ateneum w Warszawie (1975-77), Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-78), Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi (1978-81), Teatrze Polskim w Poznaniu (1981-82), Teatrze im. Słowackiego  w Krakowie (1982-91). W latach 1993-96 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. Największą sympatię przyniosły mu niezapomniane role w filmach Vabank i Kingsajz w reżyserii Juliusza Machulskiego, był wielokrotnie wyróżniony prestiżowymi nagrodami za swoje role teatralne, występował również w wielu popularnych serialach. Jest autorem sztuk: Romanca, Wiosna w zoo, Psychodrama czyli seks w życiu człowieka, Giewont, Psychoterapia oraz Parla-Memento.  Prapremiera Romancy miała miejsce w 1986 r, w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Została nagrodzona Nagrodą Specjalną Jury na XXV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, ma za sobą 18 realizacji na polskich scenach i trzy za granicą. W latach 1986-96 była najczęściej wystawianą polską sztuką współczesną.

Dariusz Majchrzak

Aktor teatralny i filmowy. Debiutował we Wrocławiu będąc studentem wrocławskiego Wydziału Aktorskiego P.W.S.T. w światowej prapremierze Czwartej Siostry Janusza Głowackiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Występował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, Teatru Nowego w Łodzi, Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru im. L. Solskiego  w Tarnowie. Obecnie związany z Teatrem Polskim w Szczecinie. Nagradzany podczas festiwalu R@port oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni. Filmografia: m.in.: Szaleńcy Pawła Wendorffa, Ki Leszka Dawida, Kamfora Filipa Marczewskiego. W listopadzie 2011r. debiutował jako reżyser sztuki Mayday Ray’a Cooney’a na Scenie Studenckiej w Centrum Kultury w Gdyni.

Jacek Chmilenik był wybitnym aktorem i dramaturgiem wierzącym w misję teatru, całkowicie oddanym sztuce. Jego filmowe role w KingsajzieVabanku czy w Nad Niemnem szczerze mnie bawiły. Kiedy to w 2010 r. otrzymałem propozycję roli w Romancie poczułem się wyróżniony i nie sądziłem, że niespełna dwa lata później podejmę wyzwanie jej wyreżyserowania. Miłosny trójkąt: Lorenzo, Bianka i Euzebio, namiętność i intrygi, szaleństwo z nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Do tego Autor dodał połączenie fikcji mieszającej się z rzeczywistością i sprawił, że możemy dotknąć  spraw wykraczających daleko poza deski teatralne. O treści samej sztuki  nie należy pisać nic więcej, aby nie zepsuć zabawy widzom. Korzystając z dobrodziejstwa jakie daje Romanca  pragnę zaproponować ciekawą i przyjemną przygodę z teatrem. Po jej zakończeniu oprócz uśmiechu i odkryciu rąbka tajemnicy na temat tworzenia iluzji teatralnej, być może pozostanie u Państwa istotna refleksja o byciu wiernym widzem Sceny Studenckiej w Centrum Kultury w Gdyni, jak i w teatrze w ogóle. Zapraszając państwa na spektakle przekazuję wyznanie, że teatr kocha widza i oczekuje wzajemności. „Koniec i bomba kto nie widział ten trąba”.

Dariusz Majchrzak

Scena Studencka i …

Sukces, zrealizowanej przez Scenę Studencką działającą przy Centrum Kultury w Gdyni farsy Mayday, którą od listopadowej premiery obejrzało już klika tysięcy widzów, ośmielił nas do podjęcia kolejnego wyzwania scenicznego. Przekonany jestem, że i tym razem profesjonalizmowi zespołu realizującego to przedsięwzięcie pod względem artystycznym i organizacyjnym, pięć kwadransów spędzonych na widowni wywoła u Państwa dużo pozytywnych emocji. Niespodziewane zwroty akcji zawarte w scenariuszu i brawurowa reżyseria połączona z kreacjami aktorskimi, wpłyną na pojawienie się pierwszych symptomów wiosny na widowni

Jarosław Wojciechowski

Dyrektor Centrum Kultury w Gdyni

Obsada: Anna Nowacka, Dorota Sadowska, Agnieszka Skawińska, Maciej Konopiński, Dariusz Majchrzak, Tomasz Piątkowski, Michał Zazharek, Inspicjent-sufler Dorota Sadowska

PREMIERA 9 marca 2012r.

Scenariusz: Jacek Chmielnik
Reżyseria: Dariusz Majchrzak
Scenografia: Małgorzata Kacprzak
Muzyka: Patryk Szwichtenberg